Kronik Bilek İnstabilitesi (Bağ Yetmezliği)

Ameliyatsız Tedavi

Kronik bilek dengesizliğinin tedavisi hastanın aktivite düzeyinin yanı sıra muayene ve test sonuçlarına dayanır. Ameliyatsız tedavi şunları içerebilir;

Kronikbağ

  • Fizik tedavi: Fizik tedavi kaslarınızı yeniden istenilen duruma getirmek, hareket kapasitesini ve dengeyi geliştirmek, bileği güçlendirmek için çeşitli tedavilerini ve alıştırmalarını içerir. Rehabilitasyonda ilerleme gösterdikçe özellikle aktiviteniz ya da sporunuzla ilgili antrenman alabilirsiniz.
  • Bandajlama: Bazı hastalar bileklerine destek kazandırmak ve bileğin dönmesini önlemek için bileklerine bandaj takarlar. Bandajlama ayrıca ilerde oluşacak bilek burkulmalarını da önlemeye yardımcı olur.
  • Medikasyon: Nonsteroidal anti inflammatuar ilaçlar, inflamasyonu ve ağrıyı azaltmak reçetelendirilebilir.
  • CERRAHİ MÜDAHALE NE ZAMAN GEREKİR?

    Ameliyatsız tedavinin tam yanıt vermediği durumlarda, ayak bileği bağ dengesizliğinin derecesine uygun olan ameliyat önerilir. Ameliyat, çoğunlukla hasarlı lifin (liflerin) tamirini kapsar. Cerrah, aktivite düzeyinize ve ayak bileği bağ dengesizliğinin şiddetine dayanan durumunuza en uygun cerrahi prosedürü seçecektir. İyileşme periyodunun uzunluğu uygulanan prosedür ya da prosedürlere göre değişir.

    Yukarı