Pes Cavus (Yüksek Kemerli Ayak)

Pes Cavus, ayaktaki kemerin çok yüksek olması durumudur. Yüksek kemerden dolayı –yürürken ve ayakta dururken- aşırı derecede ağırlık ayağın ön tarafına ve topuğa yüklenir. Pes Cavus dengesizlik ve ağrı gibi çeşitli belirtilere neden olabilir. Herhangi bir yaşta ya da her iki ayakta birden oluşabilir.

Cavus Ayak

NEDENLERİ

Pes Cavus’a çoğunlukla nörolojik bozukluk ya da Cerebral Palsy, Charcot-Marie-Tooth hastalığı, Sipina Bifida, Polio, Muscular Dystrophy veya Felç gibi diğer medikal vakalar sebep olur. Pes Cavus ayağın diğer vakalarında, yüksek kemer kalıtımsal, yapısal anormalliği gösterir.

Doğru teşhis çok önemlidir. Çünkü Pes Cavus ayağın altında yatan sebep büyük oranla gelecek rotasını tayin eder. Yüksek kemer nörolojik bozukluk ya da medikal vakalardan kaynaklanmıyorsa devamlı olarak kötüleşme eğilimindedir. Öte yandan nörolojik bozukluk sebebiyle oluşmayan Pes Cavus vakaları çoğunlukla görünüşte değişmez.

BELİRTİLER

Pes Cavus ayağın kemeri kişi ayakta durduğunda bile yüksek görünecektir. Aşağıdaki belirtilerden bir ya da daha fazlası görülebilir;

Cavus Ayak

 • Çekiç parmak (eğri parmaklar) ya da pençe parmak (yumruk gibi sıkışmış parmaklar)
 • Yürürken ve ayaktayken oluşan ağrı.
 • Topuğun içe bükülmesinden dolayı bilek burkulmalarına sebep olabilecek dengesiz ayak.

 • Kavus ayaklı bazı insanlar, adım atarken ayağın sürüklenmesiyle sonuçlanan ayak ve bilek kaslarının zayıflığı durumu ‘düşük ayak’ yaşarlar. Düşük ayak çoğunlukla nörolojik bir durumun altında yatan sebeptir.

  TEŞHİS

  Kavus ayağın teşhisi hastanın aile geçmişini incelemeyi kapsar. Doktor ayağı muayene ederek, yüksek kemerin, olası nasırların, çekiç parmağın ve pençe parmağın varlığını araştırır. Ayak kas gücü test edilir ve hastanın yürüme şekli ve koordinasyonu gözlemlenir. Nörolojik bir durumun varlığı gözlenirse bütün uzuv muayene edilir. Cerrah ayrıca hastanın ayak ölçüsüyle de ilgilenebilir.
  Durumu daha iyi analiz etmek için röntgen talep edilir. Buna ek olarak cerrah tam bir nörolojik değerlendirme için hastayı nöroloji servisine gönderebilir.

  AMELİYATSIZ TEDAVİ

  Kavus ayağın ameliyatsız tedavisi aşağıdaki seçeneklerden bir ya da daha fazla seçeneği kapsayabilir.

 • Ortotik aletler ayakkabının içine yerleştirilen yaygın ortotik aletler yararlı olabilir çünkü ayağın sabit olmasını sağlar.
 • Ayakkabı modifikasyonları.
 • Bileklik. Doktor bileği ve ayağı sabit tutmak için bileklik önerebilir. Bileklik kullanmak aynı zamanda ayak dropunun üstesinden gelme konusunda yararlıdır.
 • CERRAHİ MÜDAHALE NE ZAMAN GEREKİR?

  Ameliyatsız tedavi ağrıyı yeterince azaltmada ve dengeyi geliştirmede başarısız olursa, ağrıyı azaltmak, dengeyi yükseltmek ve ayaktaki zayıflığı telafi etmek için ameliyata ihtiyaç duyulabilir.

  Yukarı