Halluks Rigidus

Ameliyatsız Tedavi

Birçok vakada erken tedavi, ileride oluşacak cerrahi müdahale ihtiyacını erteleyebilir ya da ortadan kaldırabilir. Hafif ve orta şiddetli halluks rijitus vakalarında;

Ayakkabı değişimi: Burnu geniş olan ayakkabılar parmağa daha az baskı uygular. Sert yada esnek tabanlar da önerilebilir.

Ortotik aletler: Yaygın ortotik aletler ayak fonksiyonunu iyileştirebilir.

Enjeksiyon tedavisi: Kortikosteroid enjeksiyonu iltihaplanma ve ağrıyı azaltabilir.

Fiziksel tedavi: Ultrason tedavisi yada diğer fiziksel tedavi modalitesi geçici olarak rahatlama sağlamak adına uygulanabilir.

CERRAHİ MÜDAHALE NE ZAMAN GEREKİR?

Bazı vakalarda, cerrahi müdahale ağrıyı azaltmak ya da yok etmek için tek yoldur. Hallux Rigidus tedavisi için birkaç ameliyat türü vardır. Sizin vakanıza özel prosedür veya prosedürler kombinasyonu seçiminde, doktorunuz röntgen bulgularına dayanan deformitenin kapsamını, yaşınızı, aktivite düzeyinizi ve diğer faktörleri göz önünde bulunduracaktır. İyileşme periyodunun uzunluğu uygulanan prosedür veya prosedürlere bağlı olarak farklılık gösterecektir.

BEN NE YAPIYORUM ?

Erken vakalarda kireçlenme eklem hareketini tamamen kısıtlamamış ise çok etkili bir teknik olan çeliyektomi ve mikro dirilleme operasyonunu uyguluyorum. bu teknikte baş parmak eklemindeki kireçlenme oluşan eklem hareketini etkileyen üst 1/3 lük kısım alınır ve sağlıklı kıkırdak oluşması için altındaki kemik dokusuna küçük delikler açılır. Bu ameliyatın en önemli avantajı ağrıda ciddi bir azalma olurken, hareket açıklığında da artma elde edilmesidir. Dezavantajı ise uzun önemde yeniden kireçlenme olma ihtimali olmasıdır.

Bu ameliyata ek olarak özellikle kadın hastalarda moberg prosedür denen bir teknik uyguluyorum bu teknikte baş parmağa küçük bir düzeltme osteotomisi yapılarak parmağın yukarıya kıvrılma derecesini arttırmaktadır.

Yukarı