Günümüzde Gonartroz (Kireçlenme) hastalığının tedavisinde ilaçların yanı sıra, doğal besin katkıları da önemli rol oynamaktadır ve ağız yoluyla alınan glukozamin ve kondroitin sülfat bunların başında gelir.

Bu iki madde, sağlıklı bir eklem kıkırdağının temel yapı taşıdır. Kıkırdağın yaşamını sürdürmesi ve kıkırdak hücrelerinin çoğalmasında etkendir.

Bu maddelerin ağrı kesici etkileri yoktur; ancak ilacın içine doğal bir anti inflamatuar olan MSM eklenir ve bu sayede kireçlenme ağrılarında bir miktar azalma olabilir. Kullanılma süreleri 6 aydır ve bir süre ara verilip tekrar kullanılabilir.

Eczanelerde, glukozamin, kondritin sülfat ve MSM içeren ve vitamin adıyla satışa sunulan birçok ürün vardır ve günlük ihtiyaç yetişkin bir birey için 1500 mg.dır. Aç veya tok olarak alınabilir.

Kireçlenme tedavisinde son 15 yıldır güvenle kullanılmakta olan bu ilaçların kireçlenmenin hızını yavaşlattığına ve uzun vadede ağrıları azalttığına dair bilimsel yayınlar mevcuttur.13.07.2016 / Milliyet Gazetesi / Op Dr Gökçe MIK ‘ın GÜNCEL ORTOPEDİ adlı köşesinde yayımlanmıştır.

http://www.milliyet.com.tr/glikozamin-ve-kondroitin-sulfat-iceren-maddelerin-kireclenme–gonartroz–tedavisindeki-onemi-pembenar-yazardetay-saglik-2277473/