Çekiç Parmak

Çekiç parmak için çok çeşitli tedavi seçenekleri vardır. Doktorunuz seçimi çekiç parmağınızın durumuna ve diğer faktörlere bağlı olacaktır.

Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri;

 • Kornları bantlama ve nasırlar: Doktorunuz, kornları irritasyondan koruyacak bantları sağlayabilir ya da reçetelendirebilir. Reçetesiz bantları denemek isterseniz, ilaçlı türlerden kaçınınız. İlaçlı bantlar genellikle önerilmez çünkü zararlı olabilecek az miktarda asit içerir. Bu seçenek hakkında doktorunuza danışın.
 • Ayakkabı değişim: Parmağınızı ayakkabının önüne doğru baskılayacak olan sivri burun ayakkabılardan, dar ayakkabılardan ve yüksek topuklu ayakkabılardan kaçının. Bunun yerine, derin ve geniş burnu olan topuğu 2 inçi geçmeyecek rahat ayakkabıları seçin.
 • Ortotik aletler: Ayakkabınıza yerleştirilecek yaygın bir ortotik alet kas/tendon dengesizliğini kontrol etmeye yardımcı olabilir.
 • Atelleme, bantlama: Ateller ya da küçük bantlar parmağa meyil oluşturmak için doktorunuz tarafından uygulanabilir.
 • CERRAHİ MÜDAHALE NE ZAMAN GEREKİR?

  Çekiç Parmak

  Bazı vakalarda, genellikle çekiç parmak daha sert ve ağrılı ya da açık bir yara oluştuğunda, cerrahi müdahale gerekir. Sıklıkla çekiç parmaklı hastalar, aynı anda giderilen Hallux Valgus’a veya diğer ayak deformitelerine sahip olurlar. Sizin vakanıza özel prosedür veya prosedürler kombinasyonu seçiminde, doktorunuz deformitenin kapsamını,tedavide yer alacak parmak sayınızı, yaşınızı, aktivite düzeyinizi ve diğer faktörleri göz önünde bulunduracaktır. İyileşme periyodunun uzunluğu uygulanan prosedür veya prosedürlere bağlı olarak farklılık gösterecektir.
  Çekiç Parmak ameliyatında uyguladığımız mini invaziv (kesi) yöntemi sayesinde iyileşme süreci oldukça hızlı olmaktadır.

  Yukarı